Blog

Co to w ogóle znaczy szisza, fajka wodna?

Shisha, Hookah, Nargileh, Argileh, Qalyan, Mada’a, Chilim, Lula, Jajeer, Hubbly Bubbly… Jakkolwiek to nazwiesz, jakkolwiek to przeliterujesz, nie pomylisz się ze słodkim, słodkim nabrzmieniem gładkiej melasy, gdy przedzierasz się przez wypełniony dymem bar lub zrelaksować się w domu na kojący wieczór z przyjaciółmi. Fakt, że istnieje tak wiele sposobów na odniesienie się do bulgoczącej fajki, którą wszyscy kochamy, świadczy o tym, jak bardzo się ona rozpowszechniła. Historia sziszy sięga około 500 lat, a jej podróż pozwoliła przeniknąć kultury praktycznie każdego regionu Bliskiego i Środkowego Wschodu. Niedawno ludzie z Zachodu odkryli czystą radość z tej uświęconej tradycją rozrywki, w której bary i salony Shisha pojawiają się, aby rozprzestrzeniać swój kuszący, urzekający aromat w miastach na całym świecie.

Tutaj, w Australii, gdzie poziom różnorodności kulturowej jest tak bogaty, jak gęsty, ospały dym unoszący się w wężu, nieuniknione było, że Shisha stała się częścią lokalnej sceny. W samym tylko naszym rodzinnym mieście Melbourne dziesiątki barów otworzyły swoje drzwi w ciągu ostatniej dekady i stały się dobrze i prawdziwie zakorzenioną częścią scenerii.

Szisza

Podczas gdy większość ludzi na Zachodzie może być bardziej zaznajomiona z terminem szisza, w większości krajów, w których praktyka ta jest powszechna, preferowanym terminem jest szisza. Obejmuje to prawie cały Półwysep Arabski, a także Afrykę Północną i Wschodnią. Jemeńczycy czasami nazywają go Mada, ale tylko wtedy, gdy używa się go do czystego tytoniu, a nie do słodkich, smakowych rzeczy, które kochamy. Co ciekawe, słowo Shisha w rzeczywistości pochodzi od perskiego słowa oznaczającego szkło. W ironicznym dziwactwie historycznego losu świat arabski w przeważającej mierze używa terminu perskiego, podczas gdy sami Persowie nazywają go czymś zupełnie innym (patrz poniżej). Fascynujące jest również to, że narody bałtyckie powszechnie używają słowa szisza w odniesieniu nie do fajki, ale do tytoniu, który w niej palą.

Nargile

Nienawidzę wam tego mówić, dzieci lat 80., ale cudzoziemcy z fajkami wodnymi chodzą jak Hindusi i Pakistańczycy, a nie Egipcjanie. Z całym szacunkiem dla najwspanialszego dziewczęcego zespołu (i najgorszego teledysku) w historii, ale to po prostu w hindi/urdu słowo oznaczające naszą ukochaną fajkę. Jak więc fajka weszła do powszechnego języka na Zachodzie? Za to możemy podziękować Brytyjczykom budującym imperium. Ledwie owinęli sztywne usta wokół węża i napili się herbaty, pisali o tym do domu i raczyli swoich bliskich i przyjaciół opowieściami o prawdopodobnie najlepiej strzeżonej tajemnicy wszechczasów. Ponieważ była to reszta pierwszego na świecie wprowadzenia do koncepcji, nazwa utknęła. 

ARGILEH LUB NARGILEH
Jak wspomniano powyżej, jest to określenie z wyboru na Bałkanach, rozciągające się na zachód aż po Turcję, Azerbejdżan, dawne republiki radzieckie, których nazwy kończą się na „Stan”, a na wschód aż po Mezopotamię i Lewant (Irak, Syria). , Jordania, Liban, Izrael i Terytoria Palestyńskie). Jeśli znasz swoją historię geograficzną, zdasz sobie sprawę, że to w zasadzie stanowi większość tego, co kiedyś było Imperium Osmańskim, fakt, który wyjaśnia również, dlaczego sąsiednia Rumunia, przez setki lat ostatni bastion chrześcijaństwa przeciwko Turkom, również idzie z Narghilea jako ich preferowaną nazwą. Najwyraźniej bohaterowie nie byli zbytnio rozproszeni przez stulecia brutalnego mordowania się nawzajem, by od czasu do czasu dzielić się relaksującym dymem. W jeszcze innym przykładzie kulturowego skrzyżowania słowo Nargileh pochodzi z Indii przez Persję z sanskryckiego/farsi słowa oznaczającego kokos. Jak się okazuje, pierwsze fajki wodne były najwyraźniej z grubsza zbudowane z łupin orzecha kokosowego.

 

QALIAN
Pomimo tego, że są źródłem słów Shisha i Nargila, Persowie nie używają żadnego z tych określeń i zamiast tego wybierają Qalyan, czasami wymawiane jako Galyan. Pochodzenie tej nazwy jest owiane pewną tajemnicą, ale może wywodzić się od rzekomego wynalazcy ulubionych przez wszystkich akcesoriów do palenia, Hakima Abu’l-Fath Gilani, który pochodził z prowincji Gilan w północnej Persji. Gilani był lekarzem i jakoś został nadwornym lekarzem cesarza Mogołów w czasach, gdy niedawno wprowadzono palenie tytoniu i stało się to wściekłością wśród miejscowej szlachty. Najwyraźniej wpadł na ten niesamowicie niesamowity pomysł jako sposób na oczyszczenie dymu i zmniejszenie tego, co uważał za niekorzystne skutki zdrowotne. Niezależnie od tego, czy ta opowieść jest prawdziwa, czy nie, Rosjanom, Ukraińcom i Białorusinom wydaje się wystarczająca, którzy przyjęli Qalyan jako swoją własną. W każdym razie B-g pobłogosław wszystkie dziesięć jego maleńkich sukinsynów za bycie taką legendą.

Masz to; wszystko, o czym nigdy nie zdawałeś sobie sprawy, że chcesz wiedzieć o Shishy i nie tylko. Istnieje wiele innych nazw z różnych części świata. Jakkolwiek to nazwiesz, uważamy, że zawiła ewolucja użycia i nazewnictwa Shisha doskonale odzwierciedla to, co najlepsze w tym doświadczeniu: połączenie różnych ludzi z różnych środowisk, aby dzielić wspólną przyjemność z przyjaciółmi, wspaniałą rozmową i relaksującym czasem.

W Shisha Works naszą pasją jest Shisha, a naszą misją jest dostarczanie Australii i Nowej Zelandii najlepszego tytoniu, fajek i związanego z nimi sprzętu na świecie. Aby dowiedzieć się, gdzie możesz dostać nasze produkty, sprawdź naszą listę dystrybutorów. Jeśli jesteś sprzedawcą, który szuka absolutnie najlepszego we wszystkim Shisha, skontaktuj się z nami już dziś, a z przyjemnością powitamy Cię w rodzinie i podzielimy się z Tobą naszą miłością do wszystkiego, co Shisha.

superbet